Odporúčame, Slovensko, Správy

Situáciu na Slovensku komplikuje sneženie. V Bratislave sa zdržíte aj tri hodiny

Počas noci intenzívne snežilo na takmer celom území Slovenska. Na niektorých miestach platili výstrahy druhého stupňa pred snežením a očakával sa úhrn zrážok až 40 centimetrov. Intenzívne snežilo na západnom aj strednom Slovensku. Problémy sú hlásené aj z Bratislavy.

Fotky a videá zo snehovej kalamity na Slovensku môžete posielať na portal@slbeu.eu.

Aktuálnu situáciu zo snehovej kalamity na Slovensku môžete sledovať @Naživo v článku – Správy @Naživo (štvrtok, 30. november 2017). Priebežne budeme aktualizovať aj tento článok.

Zdržanie hlási aj aplikácia Waze. Kolóny čakajte takmer v celej Bratislave.
Zdržanie hlási aj aplikácia Waze. Kolóny čakajte takmer v celej Bratislave.

Aj tri hodiny

Hlavné mesto vyhlásilo zimnú pohotovosť

V Bratislave od stredy 29. novembra platí zimná pohotovosť. Prvý likvidačný posyp bol použitý dnes ráno o 5:30 na Kolibe. Počas zimnej sezóny bude v pohotovosti nasadených 43 sypačov, 11 multikár, 1 snehová fréza a 88 ručných pracovníkov.

Pripravený je aj pravidelný monitoring predpovede počasia a monitoring pohybu mechanizmov zimnej údržby cez GPS snímače či preventívny posyp vo vybraných lokalitách.

Dispečeri hlavného mesta budú tiež naďalej pravidelne denne kontrolovať spoločensky významné a frekventované komunikácie. Aj tento rok budú môcť Bratislavčania sledovať on-line pohyb vozidiel zimnej údržby na webe hlavného mesta.

Bratislava má zo všetkých slovenských miest najvyššiu hustotu dopravy s najväčšou rozlohou mesta. Spolu je potrebné udržiavať: komunikácie I. a II. triedy a nájazdy na štátne cesty v celkovej dĺžke 449 km, námestia, verejné priestranstvá, chodníky, lávky a mosty vo výmere 357 643 m2, 257 zastávok MHD s výmerou 29 991 m2, 1 481 prechodov pre chodcov

Vodiči hlásia problémy hlavne z Bratislavy. Cestári nestíhajú cesty upravovať a na väčšine ciest je kašovitá vrstva snehu. Problémy sú napríklad na Kolibe no zo zdržaním počítajte v celej Bratislave. Podľa aplikácie Waze sú hlásené kolóny na všetkých hlavných ťahoch smere do Bratislavy.

Neupravené sú aj chodníky a problémy má aj MHD v Bratislave. Dopravný podnik potvrdzuje problémy trolejbusov na bratislavskej Kolibe. Cestujúci by sa mali pripraviť aj na meškanie niektorých spojov. V niektorých prípadoch môže meškanie dosiahnuť až 30 minút.

Na vjazde z diaľnice D1 z Malaciek sa zdržíte asi hodinu a až tri hodiny hlásia vodiči zo smeru z Dunajskej Lužnej.

Problémy však nemá len hlavné mesto. Horské priechody Donovaly a Kremnické bane sú úplne uzavreté pre všetku dopravu, Obmedzenia platia aj pre horské priechody Šturec a Machov. Horské priechody v okrese Brezno sú prejazdné len s reťazami.

V okresoch Žiar nad Hronom, Banská Štiavnica a Žarnovica je pre sneženie a padanie stromov na cesty vyhlásený I. stupeň kalamitnej situácie.

Úplne uzavretá je aj cesta Lučenec – Veľký Krtíš, v oboch smeroch. Zdržanie hlásite aj na všetkých vjazdoch do Bratislavy. V súvislosti so snehovou kalamitou zasahujú po celom Slovensku aj desiatky hasičov. Najviac práce majú momentálne na západe krajiny. Vzhľadom na vyhlásenú výstrahu do 15.00 sa môže situácia ešte na viacerých miestach opäť zhoršiť.

Sledujeme aktuálnu situáciu:

12:54 Všetky cesty v Bratislave sú prejazdné

12:36 Dnes sa lavínová situácia začala výrazne meniť. Pribúda väčšie množstvo nového snehu, hlavne na južnej strane Nízkych Tatrier, Veľkej a Malej Fatry. Sneží väčšinou na veľmi tvrdý podklad. Uvoľnenie lavín je možné na strmých svahoch pri malom dodatočnom zaťažení.

Fúka vietor južných smerov, ktorý ukladá sneh do severných žľabov. Môže vytvoriť nebezpečné snehové vankúše, preveje a dosky. Na severných stranách pohorí je teda lavínové nebezpečenstvo vyššie. Popoludní sa situácia so snežením môže zhoršovať.

Informácie o lavínovej situácii môžete sledovať na webe HZS.

Aktuálna lavínová situácia k 12:34.
Aktuálna lavínová situácia k 12:34.

12:24 Problémy s dodávkou elektrickej energie sú aj na západnom Slovensku. Podľa Západoslovenskej distribučnej sú výpadky hlásene z Nitry a Nových Zámkov. Na západnom Slovensku je tak bez dodávok elektriny približne 9 tisíc domácností. Informácie si viete overiť aj na webe spoločnosti.

12:03 V Banskobystrickom kraji v okresoch Banská Bystrica a Žiar nad Hronom je hlásený výpadok elektrického prúdu. Podľa Stredoslovenskej energetiky – distribúcie je momentálne bez elektriny približne 27 tisíc odberateľov. Spoločnosť situáciu rieši avšak problémy spôsobili padajúce stromy pod ťarchou ťažkého mokrého snehu a v ťažko prístupných oblastiach.

11:54 Aplikácia Waze v Bratislave hlási plynulú dopravu. Situácia sa upokojuje. Pozor by si však mali dať hlavne chodci nakoľko mnohé chodníky je stále neupravených.

Doprava sa v Bratislave stabilizuje. Problém môže nastať v poobedňajších hodinách.
Doprava sa v Bratislave stabilizuje. Problém môže nastať v poobedňajších hodinách.

11:50 Problémy mali aj železnice. Železničná spoločnosť Slovensko na svojom webe informovala o viacerých obmedzeniach:

  • Vaďovce – Stará Turá od 7:10 Os 3102 (N. M. n. V. 6:40 – Myjava 7:31) narazil do stromu
  • Galanta – Gáň od 8:20 nákladné auto strhlo trolej na oboch traťových koľajach, v úseku Sereď – Galanta bola objednaná náhradná doprava, v úseku Trnava – Sereď premávali vlaky s meškaniami, doprava obnovená od 9:32 po jednej traťovej koľaji
  • Banská Bystrica – Radvaň: strom na trati – doprava prerušená od 8:40 do 9:19 h.
  • Žst. Tvrdošovce (Porucha zabezpečovacieho zaradenia)

11:38 Horský priechod Šturec ostáva uzatvorený pre nákladné autá nad 10 metrov. Osobné autá prejdú iba s reťazami. Rovnako je to na Donovaloch. Nákladné auta nad 10 metrov neprejdú cez Vernár a Šútovce.

Snežiť má do pätnástej

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal už včera výstrahy pred snežením pre takmer celé územie Slovenska. Snežiť má intenzívne hlavne na strenom Slovenku, kde má napadnúť až 40 centimetrov nového snehu. Sneh však potrápi aj západné Slovensko.

Na strednom Slovensko môže napadnúť až 40 centimetrov nového snehu. Snežiť však bude na väčšine územia.

Odporúčame: SHMÚ zvýšil výstrahu. Na niektorých miestach môže napadnúť 40 centimetrov

Podľa SHMÚ dnes Slovensko zasiahne intenzívne sneženie. Výstraha platí s výnimkou troch okresov na východnom Slovensku pre celé územie. SHMÚ navyše upravil stupeň výstrahy pred snežením pre stredné Slovensko. Sneženie už od obeda komplikuje situáciu najmä na strednom Slovensku. Najmä v Banskobystrickom kraji mali problém nie len vodiči ale aj mestská.

WPZOOM
Booking.com

Sledujte nás na Twitteri