Odporúčame, Slovensko, Správy

Tatry majú ďalšiu obeť. Tragický týždeň má už 4 obete

Takto tragický týždeň záchranári horskej záchrannej služby dávno nezažili. Za dva dni v našich tatrách zomreli už štyria cudzinci. Včera to boli dve Češky a dnes turista z Poľska. Náhodní turisti našli aj ďalšieho mŕtveho Čecha, ktorý zrejme tiež spadol na zľadovatenom teréne. Vianoce tak v našich Tatrách končia mimoriadne tragicky.

Ďalšia obeť

Dnes v dopoludňajších hodinách oznámili náhodní turisti, že vo Veľkej Studenej doline, pod Kráľovským žľabom našli nehybné telo muža, ktorý nejavil známky života. Na miesto okamžite smerovali záchranári HZS, ktorí sa v tom čase nachádzali v teréne a súčasne bola vyslaná aj pozemná skupina HZS zo Starého Smokovca.

Horská záchranná služba prosí všetkých návštevníkov, aby za zlých poveternostných podmienok zvážili pohyb v horských oblastiach. Najmä aby sa bez zimného výstroja a vyzbroja nepohybovali na zľadovatených chodníkoch.

Žiaľ, 33 ročný český turista pri páde utrpel poranenia nezlučiteľné so životom. Telesné pozostatky boli transportované do Starého Smokovca a odovzdané príslušníkom PZ SR a obhliadajúcemu lekárovi.

Pád turistky pod Vodopádom Skok a turistu pod Malým Hangom

V ranných hodinách bol tiež na Operačné stredisko tiesňového volania HZS nahlásený úraz slovenskej turistky v Mlynickej doline, pod Vodopádom Skok, ktorá následkom pošmyknutia sa na turistickom chodníku utrpela poranenie v oblasti hrudníka a nebola schopná samostatne pokračovať.

O súčinnosť bola požiadaná posádka VZZS, ktorá zásah vykonala samostatne a zranená žena bola letecky transportovaná do nemocnice v Poprade.

Odporúčame: Tretia obeť slovenských hôr za dva dni

Krátko na to bol horským záchranárom nahlásený pád turistu opäť v Malej Studenej doline. Slovenský turista počas výstupu dolinou sa rovnako ako v predchádzajúcich prípadoch pošmykol na zľadovatenom povrchu. Pádom si spôsobil otvorenú zlomeninu dolnej končatiny a pravdepodobne ďalšie vnútorné poranenia.

Odporúčame: Tragický prvý sviatok vianočný na slovenských horách

O súčinnosť bola opätovne požiadaná posádka VZZS z Popradu, ktorá sa už pre zhoršené poveternostné podmienky musela krátko po vzlete vrátiť na svoju základňu. Následne záchranári HZS požiadali o súčinnosť poľských leteckých záchranárov TOPR.

Tým sa podarilo zo severnej strany priletieť do Starého Smokovca, kde z heliportu vyzdvihli záchranára HZS a smerovali k zranenému. Pre silnejúci vietor sa im už však nepodarilo doletieť na miesto pádu a vrtuľník aj so záchranármi HZS sa musel vrátiť do Starého Smokovca.

Deje sa vo vašom okolí niečo dôležité? Píšte na portal@slbeu.eu

Do doliny už smerovala pozemná skupina HZS a chatár z Téryho chaty. Turistovi poskytli neodkladné zdravotné ošetrenie a pozemne ho transportovali do Starého Smokovca, kde ho odovzdali posádke RLP.

Turistka sa pošmykla pod Slavkovským štítom

Rovnako dnes takmer súčasne s oznámením z Veľkej Studenej doliny bol na tiesňovú linku HZS nahlásený ďalší úraz turistky poľskej národnosti, ktorá sa pošmykla na zľadovatenom chodníku vedúcom na Slavkovský štít a počas pádu utrpela viaceré poranenia v oblasti tváre a bola v šoku.

O súčinnosť bola požiadaná posádka VZZS, ktorá zásah vykonala samostatne a zranená žena bola letecky transportovaná do nemocnice v Poprade.

Pozor pri túrach

Horská záchranná služba na svojej stránke upozorňuje turistov, že na horách sú aktuálne veľmi nepriaznivé podmienky, ktoré predstavujú zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity (najmä pre pešiu turistiku, horolezectvo a skialpinizmus).

SHMÚ | Výstraha platí aj pred silným vetrom na horách
SHMÚ | Výstraha platí aj pred silným vetrom na horách

Terén je po oteplení a následnom poklese teplôt zľadovatený. Horská záchranná služba apeluje na nevyhnutnosť zimného výstroja a výzbroje. Počas zajtrajšieho dňa sa na hrebeňoch Tatier ojedinele očakáva výskyt silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 38 – 44 m/s (135 – 160 km/h).

Odporúčame: SHMÚ vydalo výstrahy pred poľadovicou, vetrom na horách aj hmlou

Výstrahu pred silným vetrom na horách pre zajtrajší deň vydal Slovenský hydrometeorologický ústav. V niektorých okresoch dokonca platí druhý stupeň výstrahy pred silným vetrom. Turisti by tak v týchto podmienkach mali zvážiť akékoľvek túry a pohyb vo vysokohorskom teréne.

11 komentárov

 1. Je to presne o nepripravenosti turistov, ktorí idú do Tatier. Naivne si myslia, že sú to malé „hory“ a preto sa im tam nemá čo stať. Len zabúdajú, že Tatry sú nebezpečnejšie ako Alpy a to práve kvôli tomu, že ich všetci považujú za málo nebezpečné.

 2. Pingback: Správy @naživo 27.12.2017 - SlobodnaEuropa.eu

 3. Pingback: SHMÚ: pozor na vietor na horách - SlobodnaEuropa.eu

 4. Pingback: Zajtra môže na Slovensku napadnúť až 30 cm snehu - SlobodnaEuropa.eu

 5. Pingback: HZS ratovala ďalších turistov bez zimného výstroja - SlobodnaEuropa.eu

 6. Pingback: Pre prelety vrtuľníkov zahynulo 11 kamzíkov - SlobodnaEuropa.eu

 7. Pingback: Záchranári v Tatrách zasahovali desiatky krát - SlobodnaEuropa.eu

 8. Pingback: Zlá zimná výstroj, neskúsenosť a pohyb na uzavretých chodníkoch - SlobodnaEuropa.eu

 9. Pingback: Uviaznutí turisti na hrebeni Malej Fatry - SlobodnaEuropa.eu

 10. Pingback: Pomoc piatim českým turistom v Malej Fatre - SlobodnaEuropa.eu

 11. Pingback: Dvojica lyžiarov strhla lavínu v Derešskom kotle - SlobodnaEuropa.eu

Zanechať komemtár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

WPZOOM
Booking.com

Sledujte nás na Twitteri