Odporúčame, Slovensko, Správy

Mafiánska poprava investigatívneho reportéra a jeho pratnerky

Bratislava / Slovensko Na Slovensko sa vracajú mafiánske praktiky zo konca minulého storočia. Reportéra portálu aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho partnerku Martinu Kušnírovú došlo k dvojnásobnej úkladnej vražde. Muža zavraždili strelou do hrude a jeho partnerku strelou do hlavy.

Na tlačovej konferencii v Bratislave v pondelok 26. februára 2018 o tom informoval prezident Policajného zboru Tibor Gašpar.

Uviedol, že polícia v nedeľu 25. februára o 21.35 hodine prijala oznámenie matky zavraždenej ženy, že sa nevie skontaktovať so svojou dcérou.

Žiadajú pomoc

Polícia sa obracia na verejnosť s prosbou o pomoc pri objasnení dvojnásobnej úkladnej vraždy. 

V prípade akýchkoľvek informácií, ktoré by dopomohli k objasneniu alebo by mali súvis s uvedeným skutkom, je potrebné bezodkladne kontaktovať políciu na čísle 158 alebo na telefónnom čísle +421 915 967 793.

Strážcovia zákona prišli k domu zavraždených vo Veľkej Mači v okrese Galanta o 22.30 hodine. Hliadka vizuálne zistila, že v priestoroch rodinného domu leží na zemi telo. Spolu so záchranármi a hasičmi policajti vstúpili do domu.

„Previerkou na mieste činu bolo zistené, že v dome sú dve osoby usmrtené pravdepodobne strelnými poraneniami,“ povedal prezident PZ Tibor Gašpar.

Dodal, že každá osoba bola usmrtená pravdepodobne jednou strelnou ranou, definitívne to však môže potvrdiť len súdna pitva.

Nevedia kedy

Bratislava / Slovensko / Ján Kuciak
Bratislava / Slovensko / Ján Kuciak

Polícia zistila, že posledný kontakt s Martinou bol vo štvrtok 22. februára. „Čas smrti sa predpokladá od štvrtka do nedele 25. februára,“  uviedol Tibor Gašpar.

Polícia už vypočula viaceré osoby práve pre posledný kontaktný čas. Presnú odpoveď na otázku, kedy k úkladnej vražde došlo, však môže dať znalecké skúmanie. Zbraň na mieste nenašli.

Pokiaľ ide o motív spáchania trestného činu, polícia predpokladá, že smrť novinára súvisí s jeho investigatívnou činnosťou, ale pracuje aj s ďalšími vyšetrovacími verziami.

„Všetci, ktorí prišli do kontaktu so zavraždenými, budú preverovaní,“ dodal policajný prezident Tibor Gašpar.

Policajný prezident uviedol, že Slovensko ešte nečelilo takému bezprecedentnému útoku na novinára a takéto konanie odsudzuje.

Milión eur

Vláda ponúka odmenu milión eur za informácie, ktoré by pomohli odhaliť vraha novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky.

Vyhlásil to v pondelok 26. februára 2018 premiér Robert Fico. Fico už údajne o možnej odmene rokoval aj s ministrom financií Petrom Kažimírom.

Špeciálny tím

„Chladnokrvná vražda mladých ľudí je otrasným činom, ktorý musí byť potrestaný. Musíme čo najrýchlejšie nájsť tých, čo to urobili, a zaistiť bezpečnosť všetkých novinárov. Využitím všetkých prostriedkov, ktoré na to máme,“ vyhlásil slovenský prezident Andrej Kiska.

Vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky sa bude zaoberať špeciálny tím. Budú v ňom predstavitelia generálnej prokuratúry, úradu špeciálnej prokuratúry, ministerstva vnútra, Národnej kriminálnej agentúry Prezídia PZ a Slovenskej informačnej služby.

Ján Kuciak sa pri svojej novinárskej práci venoval aj témam mafie a daňových únikov. Podľa niektorých informácií však Kuciak možno prišiel na pôsobenie talianskej mafie na východnom Slovensku.

Všimlo si aj zahraničie

Slovensko sa vďaka návratu mafiánskych praktík dostalo aj na stránky zahraničných médií. O vražde Jána Kuciaka aj jeho priateľky informuje napríklad britská BBC či americký The Washington Post.

O vražde informuje aj agentúra Bloomberg či napríklad The New York Times, a tiež britský The Guardian. O vražde a tiež prípadoch útokov na novinárov na Slovensku informuje aj spravodajská televízia CNN.

Polícia to pri vyšetrovaní mafiánskej popravy novinára a jeho partnerky nebude mať jednoduché. Aj vďaka záujmu zahraničia to nebude môcť polícia zamiesť pod koberec.

Za vraždou Kuciaka a jeho partnerky je s najväčšou pravdepodobnosťou jeho práca a témam, ktorým sa venoval vo svojej práci.

WPZOOM
Booking.com

Sledujte nás na Twitteri