Financie, Správy, Svet

Boeing 737 Max nesmie do vzduchu takmer po celom svete

Druhá havária nového lietadla Boeing 737 Max odstavila tento stroj vo väčšine krajín sveta. Pre Boeing to môže znamenať vážne problémy.

Havária Boeingu 737 Max v Etiopii môže znamenať nie len zmarená ľudské životy, ktoré už nič nenahradí. Pre Boeing to môže byť zároveň obrovský problém. Po celom svete pribúda zákazov letu práve lietadla 737 Max. Na svete ich pritom lieta viac ako 350 kusov.

345 životov

Boeing 737 Max má vo svojej flotile 47 spoločností po celom svete. Vo väčšine prípadov ide o úplne nové alebo takmer nové stroje. Pri takto nových lietadlách sú nehody skôr výnimočné.

Boeing 737 Max má však za sebou dve tragické nehody. Prvá sa stala minulý rok a po náraze do mora zomrelo 188 ľudí. Pri druhej nehode v závere minulého týždňa vyhaslo ďalších 157 ľudských životov.

Odporúčame: Pri páde lietadla v Etiópii zomreli 4 Slováci. Aj rodina poslanca Antona Hrnka

Na druhú nehodu už začali reagovať aj úrady pre dohľad nad civilným letectvom. Najprv prišiel zákaz z Číny a dnes večer lety Boeingu 737 Max zakázala aj Európska agentúra pre bezpečnosť letectva (EASA).

Dočasne však lety lietadla 737 Max zakázali napríklad aj v Austrálii, Indonézii či napríklad v Juhoafrickej republike a tiež v Thajsku a Mongolsku. Ďalšie krajiny môžu čoskoro nasledovať.

Pokles

Ak by sa preukázala chyba na strane Boeingu môže to pre spoločnosť znamenať obrovské škody. Tie môžu spôsobiť žaloby pozostalých aj samotných leteckých spoločností.

Navyše prípadná oprava 350 kusov strojov nemusí byť tiež lacná položka. Ďalších takmer 5000 strojov 373 Max má Boeing objednaných. Ak by sa letecké spoločnosti rozhodli časť objednávok zrušiť mohlo by to znamenať aj prepúšťanie.

Po havárii lietadla Boeing 737 Max akcie Boeingu klesajú.
Po havárii lietadla Boeing 737 Max akcie Boeingu klesajú.

To, že Boeingu prichádzajú naozaj ťažké časy dokazuje aj pokles hodnoty akcií spoločnosti. Akcie od nehody strmo prepadli a ani dnes sa nepodarilo dôveru trhov spoločnosti obnoviť.

Navyše večerný zákaz vydaný práve európskou agentúrou EASA môže znamenať ešte nemalé problémy. Samotný Boeing totiž vydal po druhej havárii informáciu, že pre lietadlo Boeing 737 Max pripravuje softwarovú aktualizáciu.

Aj keď sa Boeing nevyjadril, že by mala táto aktualizácia opravovať prípadné závažné chyby nie je to úplne vylúčené. Obe nehody Boeingu 737 Max sú si veľmi podobné a je

Zanechať komemtár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

WPZOOM
Booking.com

Sledujte nás na Twitteri